در بازارهای مالی دو روش اصلی تحلیل برای پیش بینی آینده قیمت وجود دارد؛ تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال.
اصولا روش های پیش بینی در هر حوزه ای مبتنی بر گذشته می باشد. یعنی با دقت در رفتارهای گذشته و با تکیه بر این اصل مهم که گذشته تکرار می شود، می توان به نشانه هایی برای تکرار وقایع گذشته در آینده دست یافت و با ایجاد رابطه بین نشانه ها و وقایع گذشته تا حدی آینده را روشن نمود.
در تحلیل تکنیکال به مطالعه و بررسی چگونگی تغییر قیمت پرداخته می شود و با شناخت و آشنایی با الگوهای مختلف قیمتی بوسیله ابزارها و نرم افزارهای مختلف آماری، فارغ از اینکه قیمت تحت چه عواملی تغییر کرده، به تغییرات آینده قیمت بر اساس گذشته آن توجه می شود، در حالی که در تحلیل فاندامنتال موضوع اصلی، مطالعه چرایی تغییر قیمت ها و یافتن دلایل تغییر قیمت ها است و سعی می شود با تحلیل و شناخت نقش و میزان سهم هر عامل در تغییر قیمت، بتوان در آینده نیز در مواجهه با آن عوامل، میزان و نوع تغییر قیمت را پیش بینی کرد.

تحلیل بورس و بازارهای مالی بین المللی

تحلیل تکنیکال (فنی)
تحلیل فاندامنتال (بنیادی)
.
.
.
.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال به زبان خیلی ساده عبارت است از مطالعه رفتارهای بازار به منظور پیش بینی آینده آن بر اساس نمودارهای قیمت. این روش برای پیش بینی بازار دارای جزئیات و تکنیک های فراوانی است که موضوع اصلی تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی می باشد. البته این روش ها و تکنیک ها برای پیش بینی آینده هرنوع کالا، سهام و یا شاخص قابل استفاده می باشد. هر چند هیچ تکنیک و یا روشی تا کنون نتوانسته به قطعیت آینده را پیش بینی کند و روش های تحلیل تکنیکال نیز از این قاعده مستثنی نیست اما می توان نمره قابل قبولی برای روش های مورد بحث در نظر گرفت. از نگاه تحلیل تکنیکال نمودار قیمت ها، نمایشی منطقی و دقیق از افکار عمومی است که بر اساس اصول روانشناسی عمومی قابل پیش بینی بنا نهاده شده، پس با بررسی قیمت بوسیله الگوهای مختلف، ابزارهای آماری و نرم افزارهای تحلیلی می توان تا حد بسیار زیادی در پیش بینی آینده بازار و قیمت موفق بود. لذا بر اساس آنچه اشاره شد سه مبحث ذیل را می توان به عنوان پایه های فلسفی و منطقی تحلیل تکنیکال معرفی کرد :
     همه چیز در قیمت لحاظ شده :
از نگاه یک تحلیلگر تکنیکال، تمام فاکتورهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و هر آنچه بتواند بصورت مستقیم و غیر مستقیم  قیمت را تغییر دهد، در نهایت تاثیر خود را روی قیمت نهایی گذاشته و آنچه شما بعنوان قیمت می بینید برآیند نهایی تمام این عوامل است پس در حقیقت شما با بررسی قیمت، می توانید نتیجه تمام این عوامل و فاکتورها را بررسی کنید.
     قیمت ها بر اساس روندها حرکت می کنند :
ترسیم نمودارهای قیمت در طول یک قرن اخیر همواره موید این مهم بوده که قیمت ها بر اساس روندهای مشخص فراز و فرود هایی را انجام می دهند که بر گرفته از عوامل مختلفی است و بررسی علل تغییر قیمت هم موضوع بحث تحلیل فاندامنتال است اما این روندها به هر دلیلی که شکل گرفته باشند، تکرار شونده هستند و با شناخت آنها می توان اهداف قیمتی و گاها نوسانهای آنها تا رسیدن به اهداف را نیز پیش بینی نمود.
     تاریخ تکرار می شود :
بخش بزرگی از مباحث تحلیل تکنیکال به مطالعه رفتار بازار که برگرفته از مباحث روانشناسی سایر معامله گران است می پردازد چرا که بازارها را معامله گران می سازند و در حقیقت این معامله گران و سرمایه گذاران هستند که اجزاء اصلی بازار هستند. با این دیدگاه، با بررسی رفتار گذشته معامله گران در واکنش به وقایع و اخبار مختلف در بازه های زمانی معین می توان انتظار داشت که در آینده هم همان واکنش ها تکرار شده و در نهایت نیز قیمت همان تغییرات قبلی را تجربه کند. لذا به این واقعیت که اصل اثبات شده تحلیل تکنیکال در طول سالیان متمادی است می رسیم که تاریخ تکرار می شود.

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال یا بنیادین، همانطور که از نام آن پیداست به عوامل بنیادی و ساختاری یک سهم یا ارز توجه می کند و هر عاملی که در تقویت یا تضعیف ساختار و بنیاد آن سهم یا ارز نقش داشته باشد مهم است چرا که اولین واکنش بازار به تضعیف یا تقویت یک سهم یا ارز تغییر در میزان تقاضای آن است. در واقع تحلیلگران فاندامنتال سعی بر این دارند که یک گام از قیمت فراتر رفته و با زیر نظر گرفتن عوامل موثر در تقویت یا تضعیف ساختار و بنیاد یک سهم یا ارز با انجام پیش بینی های لازم بتوانند تصمیمات سود آوری قبل از وقوع تغییر قیمت انجام دهند و اصطلاحا یک گام از قیمت جلوتر باشند.
تحلیلگران فاندامنتال بیشتر بدنبال چرایی تغییر ارزش و قیمت سهام و ارزها با بررسی عوامل مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی و هرآنچه بتواند بر روی بر هم زدن تعادل بین خریداران و فروشندگان یک سهم یا ارز تاثیرگذار باشد هستند تا از این طریق بتوانند به چشم اندازی علمی و مستند از آینده قیمت دست یابند. اما این روش در مقایسه با تحلیل تکنیکال بسیار پیچیده تر بوده چرا که بر خلاف تحلیل تکنیکال، روش تحلیل فاندامنتال در بازارهای ارز، کالاها و سهام شرکت‌ها و در کل در موضوعات معاملاتی مختلف کاملا متفاوت بوده و نمی‌توان عوامل بنیادی یا‌ همان فاندامنتال موثر بر قیمت آنها را به سادگی و با یک روش بررسی نمود لذا تحلیلگر فاندامنتال باید برای انجام یک تحلیل، تجربه سالها فعالیت در بازار مربوطه را داشته باشد تا بتواند با شناسایی پارامترهای مهم و تاثیر گذار در ساختار موضوع مورد نظر از میان انبوه اخبار و آیتم های مهم و با درک صحیح از نقش و عملکرد هر پارامتر در موضوع مورد تحلیل که برگرفته از مطالعه و مهمتر از آن تجربه زیاد است به یک نتیجه قابل استناد دست یابد.